Analiza bardzo krótkich zjawisk UV ziemi widocznych z orbity za pomocą teleskopu Mini-EUSO
dr Lech Wiktor Piotrowski (Lech-Wiktor.Piotrowski@fuw.edu.pl)
Mini-EUSO to mały teleskop UV umieszczony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obserwuje nocną Ziemię i jej atmosferę w zakresie mikrosekund-milisekund, aby zrozumieć stałe i zmienne emisje, które stanowiłyby „tło” dla przyszłych, orbitalnych teleskopów poszukujących fluorescencji UV z Ultra-High Energy Cosmic Rays oddziałujących w powietrzu. Emisje te są w zasadzie niezbadanym terytorium, ponieważ w przyszłości poczyniono bardzo niewiele obserwacji tego rodzaju.
Wśród znanych zjawisk Mini-EUSO obserwuje wiele meteorów, elfów, zwykłych błyskawic i stałego tła z ziemi, które zmienia się w zależności od rodzaju terenu. Widzimy jednak wiele zmiennych źródeł i błysków nieznanego pochodzenia oraz źródeł stałych nieskorelowanych z mapami emisji światła wykonanymi w zakresie widzialnym. Ogromna ilość danych pozwala na następujące ćwiczenia/tematy badawcze:
1. Klasyfikacja zdarzeń w Mini-EUSO – grupowanie zdarzeń w kategorie i próba zrozumienia, jakie są ich właściwości, a nawet czym mogą być
2. Rozszerzona klasyfikacja źródeł w Mini-EUSO – stworzenie algorytmu do znajdowania rozszerzonych źródeł w danych, odróżnianie ich od chmur, porównywanie ich z mapami Ziemi i/lub klasyfikowanie ich
3. Analiza meteorów znalezionych przez Mini-EUSO – znalezienie ich parametrów, takich jak prędkości, rzeź światła, promienie itp.
4. Szukaj śladów w danych Mini-EUSO – wyszukiwanie dziaków i promieni kosmicznych
5. Identyfikacja przejściowych zdarzeń świetlnych w Mini-EUSO – analiza możliwych TLEG, które nie są elfami
Realizacja ćwiczenia wymaga podstawowych umiejętności programowania i analizy danych (preferowana jest znajomość Pythona).